Maakuntauudistuksen esivalmisteluvaihe I

 

Maakuntauudistuksen valmistelu käynnistyi Satakunnassa, kun valtionvarainministeriö ja sosiaali- ja terveysministeriö antoivat kirjeellään 26.5.2016 maakuntauudistuksen esivalmistelun käynnistämisen maakuntien liittojen tehtäväksi. Maakuntahallitus asetti elokuun 2016 kokouksessaan esivalmistelun ohjausryhmän, johtoryhmän sekä kuusi valmisteluryhmää ja muutosviestintätiimin. Valmistelun projektipäälliköiksi valittiin hallintojohtaja Jukka Mäkilä ja aluekehitysjohtaja Timo Vesiluoma.

Valmisteluryhmät olivat:

  • Aluekehitys ja strateginen suunnittelu (vetovastuussa liitto, ELY)
  • Elinkeino- ja työvoimapalvelut/kasvupalvelut (vetovastuussa ELY/ TE, liitto)
  • Maaseutupalvelut (vetovastuussa ELY, YTA -edustajat)
  • Alueiden käyttö, luonnonvarat ja liikenne (vetovastuussa liitto, ELY)
  • Turvallisuus ja varautuminen (vetovastuussa pelastuslaitos, SATSHP )
  • Talous- ja henkilöstöhallinto, ICT, tilat ja sopimukset (vetovastuu liitto, ELY)

Muutosviestintätiimiin kuuluivat valmisteluryhmien sihteerit, valmisteluun osallistuvien organisaatioiden tiedottajat sekä projektipäälliköt. Valmisteluryhmien toimijat löydät esivalmisteluvaiheen työskentelyn väliraportista.

 

Esivalmisteluvaihe I päättyi 30.6.2017. Esivalmisteluvaihe II käynnistyi 1.7.2017. Väliaikainen valmistelutoimielin (VATE) valmistelee uuden maakuntaorganisaation suunnittelua ajalla 1.7.2017 – kesäkuu 2018. Työtä tukee vapaaehtoinen poliittinen ohjausryhmä. Tämän hetken tiedon mukaan lokakuun 2018 maakuntavaaleissa valittava Satakunnan maakuntavaltuusto aloittaa tammikuussa 2019 ja linjaa uuden maakunnan suunnittelua. Uusi maakuntaorganisaatio aloittaa 1.1.2020.


Johtoryhmä

Johtoryhmä vastasi esiselvitysvaiheen operatiivisesta suunnittelusta.

Taho – Edustaja / Varajäsen
Puheenjohtaja Satakuntaliitto Aro-Heinilä Asko
Varapuheenjohtaja Satakunnan ELY-keskus Karvonen Marja / Maija Saari
Satakuntaliitto Mäkilä Jukka
Satakunnan TE-toimisto Sundell Juhani
Satakunnan pelastuslaitos Tähtinen Pekka / Ekberg Petri
Varsinais-Suomen ELY-keskus Vehviläinen Matti / Lindholm Hanna
Varsinais-Suomen ELY-keskus Timonen Risto / Seppälä Anna-Leena
Satasote Nordman Terttu / Kerola Keijo

Valmistelurymien puheenjohtajat
Aluekehitys ja strateginen suunnittelu Vesiluoma Timo / Karvonen Marja
Elinkeino- ja työllisyyspalvelut/kasvupalvelut Karvonen Marja / Sundell Juhani (vuorotteleva puheenjohtajuus)
Maaseutupalvelut Antila Pekka / Mäntylä Hanna
Alueiden käyttö, luonnonvarat ja liikenne Liuska-Kankaanpää Päivi / Seppälä Anna-Leena
Turvallisuus ja varautuminen Kielinen Tiina / Ekberg Petri
Talous- ja henkilöstöhallinto, ICT, tilat ja sopimukset Mäkilä Jukka / Rosnell Seija

Henkilöstön edustajat
SAK Veli-Matti Kauppinen / Raunela Tommi
AKAVA Anttila Ari / Harrivaara Pauliina
STTK Rajakallio Kaija / Rimpiläinen Pasi

Ohjausryhmä
Puheenjohtaja Tapio Huhtanen
Varapuheenjohtaja Anne Holmlund

Satakunnan seutujen asiantuntijajäsenet
Pori Kaski Bia / Ranta Raisa
Rauma Majalahti Juha / Lakaniemi Vesa
Pohjois-Satakunta Hatanpää Mika / Lanne Viveka


Ohjausryhmä

Ohjausryhmä oli maakuntauudistuksen esivalmisteluhanketta ohjaava elin.

Ohjausryhmän puheenjohtajana toimi maakuntavaltuuston puheenjohtaja Tapio Huhtanen. Varapuheenjohtajana toimi maakuntavaltuuston II varapuheenjohtaja Anne Holmlund.

Taho – Edustaja / Varahenkilö
Satakuntaliitto    Asko Aro-Heinilä
Satakuntaliitto    Liuska-Kankaanpää Päivi
Satakuntaliitto    Vesiluoma Timo
Satakuntaliitto    Mäkilä Jukka
Satakuntaliitto    Kallio Reijo / Männistö Irma
Satakuntaliitto    Kivenmaa Harri / Mansikkamäki Kati
Satakuntaliitto    Kaunistola Mari / Kähkönen Kari
Satakuntaliitto    vpj. Holmlund Anne / Marttinen Matias
Satakuntaliitto    Riuttamäki Simo / Lehmussalmi Riina
Satakuntaliitto    pj. Huhtanen Tapio / Ervelä Mari

Kunnat
Eura               Virta Jukka / Vihervuori Juhani
Eura               Koski Merja 26.1. – 31.12.2017 (Aalto Johanna) / Majalahti Juha
Eurajoki          Hollmén Maria / Vaitomaa Maria
Eurajoki          Lakaniemi Vesa / Ahlsten Anne
Harjavalta       Nummikari Reijo / Puolakka Kristiina
Harjavalta       Karrimaa Jaana / Luoma Olli
Honkajoki        Norrbo Ulla
Honkajoki        Laitila Tommi
Huittinen         Peltomaa Jyrki / Koivisto Katariina
Huittinen         Kontio Outi / Lepistö Aimo
Jämijärvi         Kujansuu Anneli / Karppinen Antero
Jämijärvi         Virtanen Kirsi / Karppinen Antero
Kankaanpää   Hatanpää Mika / Vanhahonko Anna
Kankaanpää   Uusitalo Maritta / Hietaoja Tapio
Karvia             Hosiasluoma Tarja / Kangas Kaija
Karvia             Raita-aho Voitto / Ohrankämmen Jukka
Kokemäki        Siltala Reijo / Löfbacka Mikko
Kokemäki        Seppälä Juhani / Sutinen Marjatta
Luvia               Hollmén Maria / Vaitomaa Marja
Luvia               Ojalahti Kari / Ahto Bella
Merikarvia       Kotiranta Juhani / Kenttä Jorma
Merikarvia       Ala-Luopa Pentti / Rajala Olli
Nakkila            Pöysti Martti / Sallinen Erik, Aalto Harri
Nakkila            Viren Kalevi / Sjögren Matti
Pomarkku       Uusitalo Tapio
Pomarkku       Merilahti Nina
Pori                Luukkonen Aino-Maija / Salokangas Tommi
Pori                Wahlman Esa J. / Laulainen Arja
Rauma           Koski Kari / Suvanto Tomi
Rauma           Junnila Elina / Marva Hanna
Siikainen        Lanne Viveka / Järvenranta Anne
Siikainen       Tervakangas Matti / Vuorela Antti
Säkylä           Jaspa  Jarkko / Pelttari Marko
Säkylä           Mäenpää Teijo / Jalonen Aino-Liisa
Ulvila             Jokinen-Anttila Leena / Ahonen Tiina
Ulvila             Moilanen Jukka / Airaksinen Mikko

Satakunnan sairaanhoitopiiri
Valovirta Rauno / Sulkava Heli
Pisto Ahti / Haavisto Ermo

Satakunnan pelastuslaitos  
Ekberg Petri / Tähtinen Pekka
Puhjo Veijo / Mäkinen Elina

Satakunnan sopimuspalokunnat
Perttula Arto / Lagerblom Ari

Satakunnan ELY-keskuksen johtoryhmä
Karvonen Marja, Antila Pekka, Jortikka Anne, Rosnell Seija

Varsinais-Suomen ELY-keskuksen liikennevastuualue   
Vehviläinen Matti / Lindholm Hanna

Varsinais-Suomen ELY-keskuksen ympäristövastuualue   
Timonen Risto / Seppälä Anna-Leena

TE-toimisto 
Sundell Juhani, Peurala Elina, Laine Päivi, Remmer Satu

Aluehallintovirasto
Luukanen Mikael / Soini Jani, Hurskainen Raija

Maaseutuhallinnon YTA-alueet  
Ruissalo Mika / Dahl Juhani
Suominen Mikko
Kallionpää Ari / Varpula Heli
Johansson Veli-Jukka / Leikkola Tuomo

Lomituspalvelujen paikallisyksiköt
Mäntynen Pirjo / Väinölä Maarit
Poikelispää Sirpa / Järvenpää Päivi

Satasoten edustaja 
Lehtonen Harri / Lehtonen Taina

Satakunnan Yrittäjät
Markku Kivinen

MTK Satakunta
Elina Liinaharja / Markku Pärssinen

Rauman kauppakamari
Päivi Junnila / Marko Mikkola

Satakunnan kauppakamari
Hanna Maja / Joni Hautojärvi

Henkilöstön edustajat, pääsopijajärjestöt
KOHO    Östman Tuula / Saari Marie-Anne
Jyty       Alho Päivi / Lankinen Satu
JUKO     Tomberg Jyrki / Heino-Mattila Jaana
JHL        Johansson Seija / Kortelainen Outi
Pardia    Rimpiläinen Pasi / Rajakallio Kaija

Poliittiset piirijärjestöt
Perussuomalaiset Joutsenlahti Anssi
Kokoomus Syväsalmi Emilia
Vihreät Hinkkanen Jorma / Haavisto Minna
SDP Bergroth-Lampinen Diana / Erkki Raittila
KD Korpela Simo / Sjöholm Olli
Vasemmistoliitto Ailasmaa Tapio / Mäkinen Leila
Keskusta Tietari Satu / Kantola Juha

Satakunnan kansanedustajilla on osallistumisoikeus ohjausryhmän kokouksiin
Huhtasaari Laura, Jalonen Ari, Juhantalo Kauko, Kalli Timo, Kiuru Krista, Laitinen-Pesola Jaana, Myllykoski Jari, Salonen Kristiina