Ohjausryhmä on maakuntauudistuksen esivalmisteluhanketta ohjaava elin. Satakunnan maakuntauudistuksen ohjausryhmän jäsenet ovat alla. Ohjausryhmän puheenjohtaja on maakuntavaltuuston puheenjohtaja Tapio Huhtanen. Varapuheenjohtaja on maakuntavaltuuston II varapuheenjohtaja Anne Holmlund.

Taho – Edustaja / Varahenkilö
Satakuntaliitto    Asko Aro-Heinilä
Satakuntaliitto    Liuska-Kankaanpää Päivi
Satakuntaliitto    Vesiluoma Timo
Satakuntaliitto    Mäkilä Jukka
Satakuntaliitto    Kallio Reijo / Männistö Irma
Satakuntaliitto    Kivenmaa Harri / Mansikkamäki Kati
Satakuntaliitto    Kaunistola Mari / Kähkönen Kari
Satakuntaliitto    vpj. Holmlund Anne / Marttinen Matias
Satakuntaliitto    Riuttamäki Simo / Lehmussalmi Riina
Satakuntaliitto    pj. Huhtanen Tapio / Ervelä Mari

Kunnat
Eura               Virta Jukka / Vihervuori Juhani
Eura               Koski Merja 26.1. – 31.12.2017 (Aalto Johanna) / Majalahti Juha
Eurajoki          Hollmén Maria / Vaitomaa Maria
Eurajoki          Lakaniemi Vesa / Ahlsten Anne
Harjavalta       Nummikari Reijo / Puolakka Kristiina
Harjavalta       Karrimaa Jaana / Luoma Olli
Honkajoki        Norrbo Ulla
Honkajoki        Laitila Tommi
Huittinen         Peltomaa Jyrki / Koivisto Katariina
Huittinen         Kontio Outi / Lepistö Aimo
Jämijärvi         Kujansuu Anneli / Karppinen Antero
Jämijärvi         Virtanen Kirsi / Karppinen Antero
Kankaanpää   Hatanpää Mika / Vanhahonko Anna
Kankaanpää   Uusitalo Maritta / Hietaoja Tapio
Karvia             Hosiasluoma Tarja / Kangas Kaija
Karvia             Raita-aho Voitto / Ohrankämmen Jukka
Kokemäki        Siltala Reijo / Löfbacka Mikko
Kokemäki        Seppälä Juhani / Sutinen Marjatta
Luvia               Hollmén Maria / Vaitomaa Marja
Luvia               Ojalahti Kari / Ahto Bella
Merikarvia       Kotiranta Juhani / Kenttä Jorma
Merikarvia       Ala-Luopa Pentti / Rajala Olli
Nakkila            Pöysti Martti / Sallinen Erik, Aalto Harri
Nakkila            Viren Kalevi / Sjögren Matti
Pomarkku       Uusitalo Tapio
Pomarkku       Merilahti Nina
Pori                Luukkonen Aino-Maija / Salokangas Tommi
Pori                Wahlman Esa J. / Laulainen Arja
Rauma           Koski Kari / Suvanto Tomi
Rauma           Junnila Elina / Marva Hanna
Siikainen        Lanne Viveka / Järvenranta Anne
Siikainen       Tervakangas Matti / Vuorela Antti
Säkylä           Jaspa  Jarkko / Pelttari Marko
Säkylä           Mäenpää Teijo / Jalonen Aino-Liisa
Ulvila             Jokinen-Anttila Leena / Ahonen Tiina
Ulvila             Moilanen Jukka / Airaksinen Mikko

Satakunnan sairaanhoitopiiri
Valovirta Rauno / Sulkava Heli
Pisto Ahti / Haavisto Ermo

Satakunnan pelastuslaitos  
Ekberg Petri / Tähtinen Pekka
Puhjo Veijo / Mäkinen Elina

Satakunnan sopimuspalokunnat
Perttula Arto / Lagerblom Ari

Satakunnan ELY-keskuksen johtoryhmä
Karvonen Marja
Antila Pekka
Jortikka Anne
Rosnell Seija

Varsinais-Suomen ELY-keskuksen liikennevastuualue   
Vehviläinen Matti / Lindholm Hanna

Varsinais-Suomen ELY-keskuksen ympäristövastuualue   
Timonen Risto / Seppälä Anna-Leena

TE-toimisto 
Sundell Juhani
Peurala Elina
Laine Päivi
Remmer Satu

Aluehallintovirasto
Luukanen Mikael / Soini Jani, Hurskainen Raija

Maaseutuhallinnon YTA-alueet  
Ruissalo Mika / Dahl Juhani
Suominen Mikko
Kallionpää Ari / Varpula Heli
Johansson Veli-Jukka / Leikkola Tuomo

Lomituspalvelujen paikallisyksiköt
Mäntynen Pirjo / Väinölä Maarit
Poikelispää Sirpa / Järvenpää Päivi

Satasoten edustaja 
Lehtonen Harri / Lehtonen Taina

Satakunnan Yrittäjät
Markku Kivinen

MTK Satakunta
Elina Liinaharja / Markku Pärssinen

Rauman kauppakamari
Päivi Junnila / Marko Mikkola

Satakunnan kauppakamari
Hanna Maja / Joni Hautojärvi

Henkilöstön edustajat, pääsopijajärjestöt      
KOHO    Östman Tuula / Saari Marie-Anne
Jyty       Alho Päivi / Lankinen Satu
JUKO     Tomberg Jyrki / Heino-Mattila Jaana
JHL        Johansson Seija / Kortelainen Outi
Pardia    Rimpiläinen Pasi / Rajakallio Kaija

Poliittiset piirijärjestöt
Perussuomalaiset Joutsenlahti Anssi
Kokoomus Syväsalmi Emilia
Vihreät Hinkkanen Jorma / Haavisto Minna
SDP Bergroth-Lampinen Diana / Erkki Raittila
KD Korpela Simo / Sjöholm Olli
Vasemmistoliitto Ailasmaa Tapio / Mäkinen Leila
Keskusta Tietari Satu / Kantola Juha

Satakunnan kansanedustajilla on osallistumisoikeus ohjausryhmän kokouksiin
Huhtasaari Laura
Jalonen Ari
Juhantalo Kauko
Kalli Timo
Kiuru Krista
Laitinen-Pesola Jaana
Myllykoski Jari
Salonen Kristiina